Dotazy či nejasnosti na téma zakořeňování řízků, tedy odnoží s velkou řeznou ránou, nebo záchrana rostlin napadených hnilobou jsou poměrně časté, proto přinášíme do naší poradny tento příspěvek s naznačením postupu a několika ukázkami. Vždy platí zásady nespěchat a dodržovat čistotu.
Řezná rána musí být vždy naprosto čistá, to platí především při záchraně uhnilých rostlin. Vždy řežeme tak dlouho, až se dostaneme na čistou světlou, obvykle zelenou tkáň bez skvrnek. Lítostí nebo úsporou řezu ničeho nedosáhneme. Následně je třeba ránu ponechat zaschnout, zabránit vstupu infekce ošetřením řezu a stabilizovat rostlinu, která je v té době v šoku. Se zasazením nespěchat! Tímto způsobem a při dodržení několika bodů uvedených níže je výsledek většinou pozitivní.
- Řez musí být čistý a rovný. Vždy používáme ostrý nástroj - nůž, řezák. skalpel apod.
- Nástroj musí být čistý. K desinfekci použijte líh nebo antiseptický sprej na rány. Nástroj není třeba otírat a pokud ano, čistým hadříkem.
- Pokud seřezáváme uhnilou rostlinu, řežeme až na čistou tkáň. Nástroj dezinfikujeme po každém řezu!
- Řezné rány se nedotýkáme ani ji nekontaminujeme pokládáním na stůl nebo jinam.
- Pokud nejde o urgentní první pomoc řezem při hnilobě, řežeme vždy za teplého dne při nízké vzdušné vlhkosti.
- Poslední řez provedeme srovnávací, odřízneme pouze tenký plátek. To proto, abychom měli na ploše řezu nedeformované buňky.
- Okraj řezu je třeba úměrně zkosit tak, aby nám kořeny nevyrazily po obvodu, ale především uprostřed z cévního svazku.
- Řeznou ránu co nejrychleji ošetříme. Hliníkovým práškem nebo vhodným stimulátorem (pudrem).
- Ošetřenou rostlinu postavíme do prázdného květníku aby mohl na spodní stranu proudit vzduch (obalíme novinami)
- Umístíme do stínu či polostínu, ideální teplota 22 až 28°C. První dny suchý vzduch, pak je vhodná vyšší vzdušná vlhkost.
- Kontrolujeme po týdnu zaschnutí rány a tvorbu čekacích kořenů.
Zakořenit se dají jak odnože a odřezky, tak i hodně napadené rostliny hnilobou. Tímto způsobem lze také některé staré rostliny zmlazovat. Velké sloupovitým kaktusům lze odříznout dostatečně velkou hlavu a tuto zakořenit. V tomto případě se ale jedná o řez s velkou plochou a tento způsob lze doporučit pouze zkušeným pěstitelům, kteří už mají se zakořeňováním zkušenosti a praxi. Jinak tento zásah obvykle vede ke zkáze rostliny. Zmlazením můžeme také získat ze spodní části matku, která začne obrážet a poskytne další odnože (hlavy) k zakořenění.
 |
 |
Obr. 1 - Čekací kořeny zmlazené hlavy staré rostliny Ferocactus. Foto autor. |
Obr. 2 - Hlava velikosti okolo 20 cm byla seříznuta
z původní rostliny výšky 40 cm. Foto autor. |
Dále ukázka mateční rostliny vzácné Mammillaria herrerae, z které mohou být pro další množení odebírány odnože - řízky. Jejich správným zakořeněním dostaneme pravokořenné rostlinky. Původní matka byla pro rychlou reprodukci semen roubována, tedy narostlá do nepřirozené velikosti a tvarů. Nezapomínejte, že množení řízky je množení vegetativní a tedy si potomci zachovávájí vlastnosti rodiče. To neumožňuje mnohým druhům následné opylení, rostliny pak tedy nelze mezi sebou sprášit. Je nutné k tomu použít rostliny jiného klonu nebo pravokořené, tedy semenáčky. Naopak u různých zajímavých forem udržíme tímto množením stejné rostliny.
 |
 |
 |
 |
Obr. 3 - Bohaté čekací kořeny odnože/řízku při množení vzácných rostlin Mammillaria herrerae.
Foto autor. |
Obr. 4 - Čistá světlá plocha, krásně čisté a zdravé čekací kořeny umožňují zasazení řízku a následně již běžné pěstování. Foto autor. |
Obr. 5 - V popředí zasazené řízky prvním rokem, v zadní řadě již starší zakořeněné rostlinky Mammillaria herrerae. Foto autor. |
Obr. 6 - Mateční roubovaná rostlina již zajistila reprodukci semen pro dlší množení, ale pro zařazení do sbírky nemá estetickou hodnotu. Neodpovídá vzhledem a vzrůstem rostlinám na lokalitách v přírodě. Foto autor. |
Líbí se vám poradna a tyto rychlo články? Těšíte se na další rady a tipy z naší poradny? Napište nám to! Pošlete nám náměty co vás zajímá a co byste potřebovali vědět. Poskytneme vám potřebné rady, jak na to, abyste z vašich rostlinek měli vždy radost.
Hodně úspěchů při pěstování a vegetativním množení rostlin přeje
KAKTUS DOCTOR.